úgy tolja be L, hogy rossz nézni. Úgy eszik, olyan vehemenciával, mint az apja felnőttként. Gyerekként Zebu nem igazán evett, úgyhogy jobb ez így, csak bírjam tempóval.
2022. március 31., csütörtök
2022. március 28., hétfő
Elolvastam Margaret Drabble Malomkő
című regényét, amit anyum választott a házikönyvtárukból, miután nem találta meg a Lolitát. Szerintem ezzel jobbá jártam. Bár…
Az alap sztori az, hogy van egy angol PhD-hallgató lány, Rosemund, igen jó körülmények között él, bár meglehetősen ridegen nevelhették, mert nincs túl jó kapcsolata sem a szüleivel, sem a testvéreivel, de még a barátaival se. Két pasival jár egyszerre, mindkettő azt hiszi, ő a szerető, de egyikkel se fekszik le, mert... Na, erre igazi választ nem kaptam, szóval nem értem teljesen, kábé azért, mert nem akar elköteleződni. De nem úgy, hogy nem akar házasodni, hanem semmi érzelmi kötődésre nem vágyik. No. És akkor szóbaelegyedik egy harmadik fickóval (akit amúgy folyamatosan homokosozik, és több utalás is van rá, hogy kajak meleg a csávó, mondjuk ennek ellenére - pont ezért?* - főhősnőnknek nagyon bejön az illető), és vele viszont már lefekszik. És persze a szüzessége elvesztése egyben teherbeesést is jelent, ám egy darabig nem is találkoznak, mire rájön Rosemund, hogy babát vár. És persze vállalja a gyereket egyedül.
Azt hozzá kell tenni, hogy a regény 1965-ben jelent meg, én egy hetvenes évekbeli magyar kiadást olvastam. Szóval akkor azért még megdöbbentőbb lehetett egy öntudatos leányanya története, s hogy hogyan változik érzelmi analfabétából érző lénnyé.
- Szomorú olvasni, hogy az 1960-as évek londoni egészségügy és a 2020-as évek magyarországi megfelelője mennyire megegyeznek. Elsősorban a kuszaság, az, hogy mindenki úgy tesz, mintha neked tudnod kellene, hogyan mennek a dolgok. Olyan apróságra gondolok, hogy ha megérkezel egy rendelőbe, be kell-e adni a papírt, kell-e sorszám, a bejáratnál kell bejelentkezni, vagy valamelyik kis ablaknál, honnan, hova, milyen sorrendben kell menni, hol van ez vagy az. Másodjára, harmadjára, sokadjára az ember már tudja, de nekem pl. a harmadik kör lombiknál volt már az, hogy értettem és tudtam mindent, az elsőnél totál el voltam veszve. Klinika női részlegét már most alaposan megismertem, de hány és hány kétségbeesett arcú párt igazítottunk útba Zebulonnal...
- A meglévő tapasztalataim miatt viszont volt, amire nem ráismertem, hanem értetlenül néztem ki a fejemből. Tök egyedül van a pár hónapos gyerekkel, de van ideje disszertációt írni, meg recenziókat. Oké. (Jó, mondjuk Octavia biztos nem éretlen idegrendszerű baba.). Aztán az is furcsa volt, hogy csak hat hétig szoptatott, mert az mekkora energia és maszatolás. Hát, barátom, akkor a tápszerrel pancsolás micsoda? Szoptatáskor csak rá kell csapni a kölköt a cicire, és kész. Mikor a legelején L-t kellett tápszerezni, az egy csomó pocsolással járt, plusz időzíteni is tök nehéz volt (már ha az ember nem órára eteti, hanem próbálna igény szerint). Meg mi jobb az anyatejnél, ha már az embernek van teje?! No, biztos az akkori korszellem szerint volt divatos a (túl) korai elválasztás.
- A szocialista elvek. Rosamund tehát igen vagyonos család leánya, befolyásos társadalmi kapcsolatokkal - a regény egy pontján ez fontos lesz. Én ugyan csak 3 évet éltem a szocializmusban, de köszönöm, elég is volt belőle. Igen, értem, az angol szocialista elvek =\= Közép-Kelet Európa megvalósult szocializmusa. Ennek ellenére, amit a társadalmi különbségekről ír, azzal totál egyet tudok érteni. Persze a pátoszos felső középosztálybeli meg-/ túljátszott társadalmi igazságérzettel szemben mindig voltak rossz érzéseim. (önmagammal szemben is, pedig messze vagyok a felső középosztálytól)
- A szülőkkel való kapcsolat. Basszus, a gyerek már fél éves múlt és a (nagy)szülők még mindig nem tudják. Oké, hogy utazhatnak a nagyvilágban, de akkor is… A főszereplőt sem értem, a szüleit sem (a regény egy pontján kiderül, hogy tudnak a babáról). Ez nem szemérmesség, meg nem is tudom, milyen szavakat használt az író. Ez egymás magasról való kölcsönös leszarása.
- A címet nem vágom.
Összességében nem volt rossz, de kicsit jobban is meg lehetett volna írni azt a bizonyos lelki változást, meg hogy végre képes volt szeretni. Kicsit olyan semmilyen volt ez a könyv. Pont, mint ez a vélemény róla. :D
* Mindneki önmagából indul ki…
2022. március 26., szombat
Elég fárasztó napok
vannak mögöttünk. L - hála a Teremtőnek - éjszaka alszik, de nap közben éppen csak fél órákat, s azalatt nem igazán tudok semmit csinálni. A másik kedvencem, ha étkezés közben alszik be a párnán, de ha megmozdulok, felébred, úgyhogy azt a fel órát inkább hagyom, rajtam aludjon. És mivel keveset alszik, ezért sokat van fent, ami nem lenne baj, de baromi nehéz lekötni, mivel igazából fáradt. És semmi se jó, mindenen nyüglődik, folyamatosan nyíg, bármit csinálok. Ahhhhh. Baromi nehéz jó pofát vágni és kedvesnek és türelmesnek maradni.
Voltunk mozgásszervi rehabilitációs vizsgálaton (az állandó nyűgösség miatt), itt is azt mondta a doki, hogy a mozgása rendben van, nincs izomletapadás. Viszont minden eddigi nyűgössége (kólika, savasság stb stb) az idegrendszeri éretlenség miatt lehet.
Nem könnyű vele, de persze kárpótol minden kis nevetése. Jah: doki kérdezte a vizsgálaton, hogy kacag-e már. Mondtam, hogy még csak némán. (Nyitja a száját kacajra, hang nélkül.) Erre még aznap délben, mikor toltam be a kaját, hallom, hogy anyum meg L. nagyban kacarásznak. L. azóta is hanggal kacag, ha sikerül belőle kiváltani. Ma Kórászt tisztelte meg egy boldog hahotázással. (Kórásznak - velem ellentétben - ehhez nem szükséges órákon keresztül produkálnia magát, egyszerűen csak elég az, hogy létezik.)
2022. március 23., szerda
Ilyen bloggeres kérdezz-felek
2022. március 18., péntek
Ha lenne állatorvos ismerősöm,
vagy olvasóm, akinek állatorvos a kedvese, akkor megkérdezném tőle, hogy szakmai véleménye szerint milyen gyakran kell egy kizárólag lakásban élő macskát féreghajtózni és oltani.
:)
2022. március 16., szerda
Kedves naplóm, a mai nap tökéletes volt
2022. március 15., kedd
Elolvastam a Kő hull apadó kútba
című ballada-regényt Szilágyi Istvántól. Kellett idő, mert nem könnyű olvasmány, ellenben nagyon szép szöveg. Az is igaz, hogy - amint legutóbb említettem - nem igazán illeszkedik a félkómás állapotú esti olvasási rutinomba pont ezért: ezer meg egy jelző, körmondat, szóvirág és társaik teszik nagyon kifejezővé, gyönyörűvé, néhol filozófikussá az alapvetően faék egyszerű "bűnügyi" történetet. Kellett is vagy két fejezet, mire megszoktam ezt a nyelvezetet, az elején kifejezetten fárasztott, aztán persze megtetszett, időnként nagyon élveztem olvasni.
Mondhatni, cselekmény nem sok van: Szendy Ilka, a vagyonos városi tímárlány egy ollóval megöli házas - és nem mellesleg rendszeresen a tágabb családjával nála napszámoskodó - szeretőjét, Gönczi Dénest. Ez a kiindulópontja az első oldalaknak, a továbbiakban Ilka a gyilkosságot próbálja leplezni, s közben megtudunk részleteket arról, hogyan jutott idáig, s mi történik azután a végzetes este után. De nem is a "mi történik" a lényeg, hanem a "hogyan": az idősíkok - múlt, jelen, sőt, néha a jövő - összecsúszása, a főhősünk elméjének bomladozása, a XX. század eleji magyar kisvárosok és a hozzá kapcsolódó emberek - a polgárok és a környékbeli parasztok - leírása, no ezek mind mind zseniálisak.
A mellékszereplők kifejezetten tetszettek, Gönczi Dénes, Mari, Faggyas és persze a kedvenc Béla bácsi, akik egy-egy társadalmi réteg ideáltipikus sorsát is megjelenítik. Béla bácsi "eltékozolt" diákévei, Faggyas szociális kiszolgáltatottságából fakadó bebukott terve a társadalmi raglétrán való előrejutásban, Dénes amerikázása, Mari józan paraszti esze (átvitt értelemben is) mind kiváló példák a korszakra jellemző, kinek tágabb, kinek szűkebb mozgásteret adó életutakra, lehetőségekre, korlátokra.
Ez egyébiránt egy újabb olyan regény, aminek a főhősével egy percre sem tudtam szimpatizálni, molyon olvastam egy értékelésben, hogy az olvasó megsajnálta főhősünket, fú, én nem sajnáltam. Szerintem Szendy Ilka vagy szimplán nárcisztikus vagy pedig ÉS pszichopata is. Végtelenül gonosz, örökké sértődött, egoista lény, aki minden körülötte élő emberrel csak gonosz játékokat játszik és soha semmi sem jó neki. Az a típus, aki elé, ha maga II. Rákóczi Ferenc lépne, akkor őt is visszautasítaná. Vagyis inkább megalázná. Vagy belevágna egy jó nagy szabóollót.
Utassys március
Utassy József
Zúg Március
Én szemfedőlapod lerántom:
kelj föl és járj, Petőfi Sándor!
Zúg Március, záporos fény ver,
suhog a zászlós tűz a vérben.
Hüvelyét veszti, brong a kardlap:
úgy kelj föl, mint forradalmad!
Szedd össze csontjaid, barátom:
lopnak a bőség kosarából,
a jognak asztalánál lopnak,
népek nevében! S te halott vagy?!
Holnap a szellem napvilágát
roppantják ránk a hétszer gyávák.
Talpra, Petőfi! Sírodat rázom:
szólj még egyszer a szabadságról!
2022. március 8., kedd
Ez a zene dolog csak klikkelt egyet az agyamon,
ha már hajnali kelekótya állapotban is ezen járnak a tekervényeim.
Történt ugyanis az egyik-másik szoptatás közben, mikor már L-t nem kell rendszabályozni és rálazul az étkezésre, de mindkét kezem foglalt, hogy — mi mást tehetnék, — fejben jeleneteket képzelek el. Ahhoz a regényéhez, amit magamnak írok, mivel tudom, hogy nem lesz belőle sose könyv, mert egyrészt csak számomra érdekes, másrészt nincs is publikációs célom vele, harmadrészt, ha meg is jelenne, nem tudnám kezelni a helyzetet, ahogy a tudományos eredményeimet sem vagyok képes menedzselni. Rettenetesen kényelmetlen érzés a könyvemmel házalni, hiába mondta rá xy prof, hogy alapmű. Azt hiszem, ez az a bizonyos imposztor szindróma. Ha objektíven nézem, tudom, mennyi munka van benne és méltán erezhetnék némi büszkeséget, és persze, hogy baromi jól esik, ha szakmai nagyemberek elismerően szólnak róla, mégis, leginkább szorongok ettől a helyzettől. Anyunak és volt főnökömnek is van abban igaza, hogy nyomulni kellene vele, anyum persze mindig hozzáteszi, hogy más fele annyi tudást is magabiztosan ad elő, de én amúgy is mindig jobban szimpatizáltam azokkal, akik bizonytalanok, kérdéseket tesznek fel, önmagukat is megkérdőjelezik, mert akkor képesek több oldalról megvizsgálni valamit, az árnyalt és empátiára képes gondolkodást pedig többre tartom, mint a rámenős, határozott, de egysíkút. Szóval, én is inkább tépelődök, (pölö azon, hogy elég jó lett-e, amit írtam), ahelyett, hogy végre fognám magam és boldog boldogtalannak elkezdeném kipostázni a kötetem egy-egy szívhezszóló ajánlólevél kíséretében.
Nem is erről akartam írni, bakker, hanem a fikciós “művemről”. Amit — mivel igen ritkán jutok laptop elé, hiszen fontosabb dolgom van most annál, telefonon meg tök béna és az autocorrect miatt pláne nehézkes pötyögni — fejben írok.
Szóval. Regény. G., egyik szereplőm, akinek most próbálom rekonstruálni a múltját, jelenét, jellemét, ízlését. Azért utólag, mert számomra most kezdett egyre érdekesebbé válni, hogy mi lenne ha így vagy úgy alakítanám a szálakat és G egy ideje jobban előtérbe került. A “profilozásnak” része a zene is: mit hallgat az adott karakter, mit nem. Persze ehhez széles ismeretekre lenne szükségem, mert az én ízlésem elég zárt keretek között mozog. Nem akarok a rock palettájáról választani, az majd Phil és Alex és Réka lesznek, G. másik generáció és másik világ.
És persze mikor ezen elmélkedtem, hogy akkor vajon mit hallgatna G, nyilván eszembe jutott Máté (nyilván), meg az a dal, amit Peti osztott meg a blogján, amit meghallgattam azóta párszor, erről meg eszembe jutott Postásbácsi, hogy ő aztán nagy szerb zeneszakértő, biztos megszakértené nekem azt a dalt is, furcsa is, hogy valamiért annak idején engem a török könnyűzenével talált meg, a szerb kimaradt.
Be is dugaszoltam a fülem és hallgattam egy kis Teomant, tiszta nosztalgikus hatás alá kerültem, időben visszarepülve kb 10-15 évet. Anyám borogass, de öreg vagyok!
Ha már időben vissza: Liftes szermányolt egy kutyát és e s k ü pont úgy néz ki, mint ő. Amúgy megcsináltatta a fogát (Liftes, nem a kutya), és most tökéletes a mosolya, és értem, hogy ez az ő szakmájában, ami a külsőségekről szól, kb kötelező, de így ez már nem ő, ez egy másik pasi, s pont a különlegessége veszett el az új, tökéletes egyenmosolytól. Legalábbis én ezer éve (na jó, 16 éve) a csiricsárén álló fogai ellenére szerettem bele. Vagy pont azért.
Folyt köv (?)
2022. március 5., szombat
Hajnali szoptatás közben
2022. március 3., csütörtök
Ma anyu választott L-nek zenét.
Szaladj, ha akarod látni, fuss!
Kitört a fák forradalma!
Szaval a száműzött Március!
Jégkirályt lincsel a Tarna!
Március! Március! Március!
Lángok a barackfaágon!
Láng, lobogó lila láng! Fiúk,
dobjuk rá a nagykabátom!
Március, gyönyörű Március!
Szeretlek százezer éve!
Ki merne utadba állni?! Fuss!
Március, szerelmem: érj be!