2024. július 30., kedd

Elolvastam Joseph Olshan Éjszakai Fürdés című könyvét,

aztán elolvastam az e-mailt is, Peti, amit írtál, és ugyan csak egy sor volt, de teljesen leblokkolt engem. Jegyzeteket ugyan irkáltam előtte és piszkozatban is ott volt egy megkezdett blogbejegyzés, és nem akarom ezt az egész megkukulást rád kenni, de tény, hogy az a mondat teljes gátat eresztett az agyamra…. Megfelelési kényszer lvl 99. Mert persze szeretnék neked megfelelni, teljesen értelmetlen módon.

Értelmetlen, de nem váratlan, mert az igazat megvallva, már a kezdetek kezdetén eléggé félve vágtam bele a regénybe, pedig akkor még az emailed se olvastam. Egyrészt magasak voltak az elvárásaim, másrészt sejtettem, hogy a könyv saját tartalmán túlmutatva ott fog lebegni egy második réteg, amit az a személy ad hozzá, akinek a blogján először olvastam erről a történetről úgy egy évtizede, meg persze egy harmadik értelmezés, amit meg az a személy adja hozzá, aki legutóbb ajánlotta olvasásra pár hete – ez lennél te. Naggggyon meta. Szóval email ide vagy oda, már az elején volt egy érzelmi többlet.

Azt is bevallom neked, hogy nagyon nehezen helyezkedtem el a regény világába, ami azért meglepő, mert klasszikusan olyan szféra, amiben otthonosan érzem magam. Jó, sosem voltam se amerikai, se férfi, se kilencvenes években huszon-harminc éves, se meleg, de „ismersz” már annyi ideje, hogy ne lepődj meg azon, hogy "ilyen" könyveket érdeklődéssel olvasok. És mégis: bár sokszor adott volt minden körülmény az olvasáshoz, túl feszült voltam, és pár sor után inkább a telefont nyomkodtam, vagy elindítottam egy Netflix filmet, pl. a Bros-t. [Ó, hát hagyjuk is, bár ne tettem volna.], vagy a Good Griefet [Ó, hát igen, erről még lehet írni fogok, kissé bohém-túlpörgött-harsány, de azért szép és komplex.]

Arra nem jöttem rá, hogy a szöveg tett rám ilyen negatív hatást, az előzetes elvárásaim gátoltak, vagy simán a rohadvány endometriózis miatt nem tudtam koncentrálni, de kellett idő, mire rákaptam Will monológjának sajátos ízére, amit nem hozzánk, olvasókhoz, hanem Sean Parishoz intéz. A technikai érdekessége mellett inkább zavart ez a fogalmazásmód, ugyanakkor elismerem, hogy így nagyon intim, személyes, vallomás-szerű az egész szövegfolyam. Az én kis írásom nem lesz ilyen szép ívű, de ha nem kezdek bele most legalább vázlatpontosan a jegyzeteimet idemásolgatni, akkor sosem fogom megírni. A megfelelési kényszert is félreteszem kicsit, szóval őszinte leszek veled, és nem cenzúrázom magam. Innentől a zagyva jegyzeteim következnek, s mivel a regényt már olvastad (az a tippem, többször is), sőt, az egyik kedvenced – egysoros üzeneted második fele erről szólt –, így persze spoilerekre nem ügyelek:   


- Már megint egy író a főszereplő. Sorozatban ez már a sokadik ilyen regény, ami a kezembe került. Amúgy érthető: íróként miről írhatna leghitelesebben valaki, mint egy íróról….

- A címet a létező összes kombinációban létrehoztam már a fejemben: éjjeli fürdőzés, éjszakai fürdőzés, éjjeli fürdés, esti fürdőzés, esti fürdés stb. Bocsi, ha állandóan elrontom.

- A helyszín nagyrészt New York, amiről mostanában annyi sorozatot, filmet láttam és könyvet olvastam (pl. Auster), hogy néha az az érzésem, mintha én is jártam volna már ott, pedig nem.

- A korszak: 80-90-és évek. Szomorú, hogy a HIV mennyire beárnyékolta a korszak (meleg) fiataljainak életet. Emlékeim nekem is vannak, egyrészt Freddie Mercury kapcsán, akinek hangjától már 7-8 évesen elolvadtam (az olvadás azóta is tart), másrészt az MTV-n (mármint a Music Television-on) volt egy adás, ahol fiatalok vitatkozhattak az AIDS-megelőzésről, volt egy katolikus pap is a megszólalók között. Ez már szinkronos adás volt, és én már kiskamaszként se értettem, hogy ha létezik eszköz (óvszer), amivel meg lehet előzni a bajt, akkor miért ellenzik a használatát. Tisztán emlékszem, mennyire fel voltam háborodva, pedig a szexről nem sok fogalmam volt akkoriban.

- Az eredeti megjelenés 1994. Olshan nagyon éles szemű ember lehet, Willen keresztül ugyanis több olyan vicces-gúnyos társadalomkritikus kiszólása is van, ami olyan jelenségekre hívja fel a figyelmet, amik napjainkban még égetőbbé váltak. Több ilyenre emlékszem, de sajnos csak egyet jelöltem be:

- Tetszett, hogy mennyire valódi. A szereplők felnőtt férfiak, ráadásul sportolók. Hétköznapi foglalkozásuk van (bár nyilván felső középosztályból): a történet régi szálán két egyetemista szerepel, aztán a jelenben van köztük író, pszichiáter, tájépítész/kertépítész, művész. 

- Ami kicsit nem tetszett, hogy néha már túl meleg volt. Mármint értem én, hogy ez New York, meg mindenki a saját kis buborékjában él, meg a regény Will magánéletére fókuszál, meg harmincas férfi, nem huszonéves nyunyóka, meg már akkor menő módon „home officeban” tolta, de se munkatársak, se barátok, se rokonok (?!) nem jelentek meg nagyjából. Pride melegparádé, buzibár, hálószoba, néha a kutyafuttató…  

- Hetero nőként melegkönyv-olvasás: egy soros üzeneted első részében erre utaltál, hogy kíváncsi vagy, hetero nőként vajon hogyan fog tetszeni nekem ez a könyv. A rövid válaszom: tetszett. A hosszú válaszom, és az, hogyan értelmeztem az olvasottakat, majd később látod, most még kicsit hadd rugózzak ezen a nemi és orientációbeli kérdéskörön, mert komolyan elgondolkoztatott. Igen, az ember aktuális élethelyzete sokat változtathat egy-egy mű értelmezésén (erről én is sokat írtam már itt a blogomban), nyilván máshogyan hat egy film kamaszlányként vagy harmincas anyaként nézve, máshogyan olvassa ugyanazt a könyvet két eltérő társadalmi pozícióban és miliőben szocializálódott ember. Mást mond ugyanaz a dolog egy meleg és egy hetero számára. Ezt mind elismerem. Ugyanakkor a regény fő témái a gyász és veszteség, ill. „az első nagy szerelem” elvesztése utáni újrakezdés kérdésköre: lehet-e, érdemes-e, hogyan lehet. Ezek viszont vannak annyira univerzális jelenségek, hogy az ezekhez való válaszadást sokkal inkább befolyásolja a szerelemhez (élethez, újrakezdéshez, intimitáshoz stb.) való általános beállítódás (csúnyán kifejezve én „alaphuzalozásnak” szoktam ezt nevezni). Vagyis nem a gender, nem a szexuális preferencia, nem az életkor és nem is a státusz, hanem valami speciális és egyedi pszichés-szociális mix befolyásolja a véleményeket, döntéseket, cselekvéseket ilyen helyzetekben. Nem mondom, hogy annak, ahogyan én reagáltam a szereplőkre és az egész történetre, az független attól, hogy hetero nő vagyok, de szerintem a véleményemet sokkal jobban befolyásolták más jellemzőim, például hogy mi fontos számomra egy párkapcsolatban. Azért is gondolom ezt, mert eléggé egy platformon vagyok ezzel sokakkal, akik nagyon nem nők és nagyon nem heterók, például Pierrel, de érzéseim szerint veled is, így azt a következtetést vontam le, hogy más tényezők kell, hogy befolyásoljanak.

- Egyik Lujzás altatás közben azon is elkalandoztam, hogy a „melegkönyveknek” hányféle típusa van. Arra jutottam, hogy egyik klasszikus típus, amit nő ír nőknek. Ezeknek általában nem sok köze van a valódi homoszexuális férfiakhoz, meg általánosságban a valósághoz, ellenben igen romantikusak és kellő mennyiségű hasizmot tartalmaznak. Van olyan is, amit (meleg) férfi ír meleg férfiaknak. Ezek szexjelenetei már korrektebbek, ám túl konkrétak is, míg más, emelkedettebb mondanivalójuk nem jelentős. A következő kategória – s az Éjszakai fürdést is ide sorolnám –, amit meleg férfi írt mindenkinek. Univerzális üzenete van, hiteles, s ha van benne szex, az nem öncélú nyálcsorgatás/pornó. És végül van, mikor hetero (akár nő, akár férfi) ír kollektívan érthető és hiteles „melegregényt”, ezek jelentős része szintén jó (konkrétan példa André Aciman vagy Sarah Winman). Igazából utóbbi két kategória egybevonható. Talán árnyalatnyival más a harmadik kategória, hogy a rengeteg tapasztalat miatt életszerűbb, autentikus egészen apró dolgokban is, míg a negyedik kategória inkább általánosabban szól a szerelemről.

- Amúúúúúúúúúgy, a könyv elején lévő köszönetnyilvánítás két nőnek szól, az előszó alapján legalább az egyikük feltételezhetően hetero. :D

- Szintén a kötet elején van egy rövidke idézet, mégpedig Ovidius Átváltozások Narcissus, Echo (!) fejezetéből. Kapva az alkalmon, el is olvastam az egész szakaszt itt, jajjj, annyira gyönyörű szöveg (nyilván Devecseri fordítás), és annyira fájdalmasan szép történet…

- Ha a Narcissus és Echo története a viszonzatlan szerelem történetei, úgy az Éjszakai fürdés a félig-meddig viszonzott szerelmek regénye. 

A szerelem számtalan arca megmutatkozik a regényben. Sternberg „a szerelem háromszögelmélete” szerint nagyon leegyszerűsítve alapvetően nyolc típusú szerelem létezik attól függően, hogy a két fél egymáshoz való viszonyulásában mennyire jelentős három összetevő: az intimitás, a szenvedély és az elkötelezettség. Számomra a regény arról (is) szól, hogy Will, és főleg Sean miként képes növelni egymás iránt az intimitás és szenvedély mellett az elköteleződés érzését.

- Ciki, nem ciki, készítettem egy kis karaktertérképet, mert már nehezen tudtam követni, ki kinek a kicsodája és ki kihez hogyan kapcsolódik. A nyilak nagysága az érzelmek erősségét jelölik. 



- Viszonyulásom a szereplőkhöz:

o Bobby -> mélységes sajnálatot (nem lesajnálást!) éreztem iránta, nekem nagyon megtekerte a szívem a sorsa, s a döntése, amiért öngyilkos lett. Mivel az ő halálával indulnak az események „jelenben” zajló szálai, s a motivációjának megértésével zárulnak, így az ő vékonyka kerettörténete teszi fekete rámába Sean és Will szerelmét.

o  José -> egyik kedvencem volt, pedig totál mellékszál. Nagyon bírtam az interakciójukat a regény végén, mikor Willel végre személyesen összefutottak. Nem tudom, te hogyan vagy vele, de bennem is él egy ilyen sztereotípia (ehhh, élettapasztalat), hogy aki viszonzatlanul szeret, az, ha nem is gnóm, de pár ligával gyengébb mezőnyben játszik, mint szerelme tárgya.



o   Greg -> imádtam, messze a legértelmesebb szereplő, sajnálom, hogy nem derült ki több róla (róluk).

o Chad és Randall -> ezt egybeveszem, mert bár ugyan két külön személy, egy közös vonásuk biztosan van: óriási seggfejek. Totál nem értem őket, persze az elbeszélőmód sem mutatta meg az ő szemszögüket, hogy mi volt Chad állandó eltűnései mögött az indíték. Ennyire félt az elköteleződéstől/szerelemtől? Randall se sokkal jobb, talán egy fokkal, de ő meg a bujkálás, titkolózás miatt nem tud (akar) normális kapcsolatot kialakítani. Őt még úgy ahogy meg is érteném, de a szakítás módja miatt nem sok rokonszenv maradt bennem iránta.

o  Sean Paris -> what a mess! De érthető: a múltbéli traumák (apa elvesztése, aztán Randall elvesztése, utóbbi ráadásul lényegébe véve „búcsúzóul” megerőszakolta…) és a jelenbeli trauma (exe öngyilkossága) nem igazán kedvez egy normális párkapcsolat kialakításának. És abszolút igaza volt, mikor azt mondta, hogy: 


o  Will Kaplan -> na, ő se piskóta. De vele a legkönnyebb együttérezni, mivel ő a mesélő, és az ő érzéseit és gondolatait követni tudjuk. Már amikor igazat mond, ugyebár. Mert előfordul, hogy mellébeszél, vagy elhallgat dolgokat. Minden esetre neki is van bőven trauma a batyujában, szerintem Chaddel egy bántalmazó kapcsolatban volt. Mármint, heló, rendszeresen szó nélkül napokra lelépni csak úgy? A végső "szakításról" ne is beszéljünk. Lehet valaki ennyire kegyetlen? Milyen kemény, hogy pont két ekkora seggfej hagy mély nyomot és sebet két érzékeny emberben, s ezzel évek elteltével is képesek szabotálni egy ígéretes románc kialakulását közöttük.

o  Sebastian és Peter -> őket is egybeveszem, mert egybetartoznak. Atya ég, ez a szerelem is micsoda már?! Tipikus se veled se nélküled, akarlak, de azért félrekúrok, mert beszartam, hogy túlságosan szeretlek, de legszívesebben miszlikbe aprítanám azt a személyt, akivel meg te dugsz helyettem (de civilizált módon csak a regényét aprítom miszlikbe). És az a magyarázat! "ez az egyetlen módja annak, hogy kibújjon az igazi közelség fenyegető szorításából" Ez mekkora oltári nagy WTF?

    A társadalomtudományok egyik alapvetése, hogy a csoport nem egyenlő a tagjai összességével, s szerintem egy párkapcsolat sem egyenlő a benne levő két féllel, hanem több annál. A köztük lévő kötelék minősége teszi többé. Szinten közhely, hogy egy kapcsolatba energiát kell fektetni, csúnyán fogalmazva “dolgozni kell rajta”. Jó esetben ez az igény belülről fakad és nem nyűg, hanem a másik felé való őszinte odafordulás, s céja a jövő építése, egyéni és közös fejlődés. És értem, hogy traumák, meg negatív családi minták, meg azt is tudom, hogy különösen az LMBTQ érintettség esetében mások a társadalmi elvárások, (egyrészt nincs vagy kevesebb a támogatása a monogám elköteleződésnek, másrészt sokkal szabadabb és szabadosabb életformát is „elnéz” a környezet), ezek meg egymást erősítve nem feltétlenül kedveznek annak, hogy valaki az igazi közelséget ne "fenyegető szorításként" élje meg. De akkor is felcsesztem rajta az agyam nem egyszer, hogy ha két ember nyilvánvalóan szereti egymást, szenvednek egymás nélkül, akkor miért nem teszik bele azt a pluszt? Ilyen szempontból Seb és Peter kapcsolata a tézis (nulhipotézis): elKöteLEződés ijEn = RóóÓsz, míg Will és Sean pedig az antitézis (aka hipotézis): az elköteleződés szükséges és jó. Na várjál, bizonyítom is! 

  - Nyitott a regény vége, de itt az én teóriám: Bobby levének és a Willel való beszélgetés (előző kapcsolatok “szellemeiről”) hatására Sean végre szembe mer nézni a múltjával. Azért utazik el váratlanul (és elég átgondolatlanul: tudnia kellett volna, mekkora sebet szakít fel és egyben ejt azzal, hogy szó nélkül lelép), szóval azért utazott el, hogy lezárja, vagy legalábbis feldolgozza magában a Monrooval való kapcsolatát. És ezt kifejezetten Will miatt teszi, meg persze önmaga miatt. Az én értelmezésem szerint Will és Sean végre képesek lesznek kapcsolódni egymáshoz. Will elengedte Chadet, Sean elengedte Randallt. 

    

  Fú nagyon hosszú lett, nagyon kusza és a felét se tudtam leírni annak, amit akartam. Talán máskor, a könyvtől függetlenül. Talán egyszer majd elmondom szóban, és te is elmondod, neked mit jelent. (Mondjuk meg is írhatod, mert érdekel a te interpretációd is.) 

    Most megyek nézni az olimpiát. Stílusosan épp vízilabda megy. 





 


2024. július 17., szerda

Kérdezz-felelek 2007-ből 3. rész

 

KEDVENCEK

Eredeti válasz 2007-ből

Megjegyzés

Mostani válaszom 2024-ben

Kaja:

paprikás csirke+nokedli+tejföl; babgulyás; hortobágyi húsos palacsinta; brassói; főtt hús+torma

akkor is szerettem enni, most is

ctrlc, ctrlv

Pia:

csapvíz, tea, kávéstej

 

A régi felsorolás valid, de ha valódi pia, akkor Hubertus vagy más gyomorkeserű. Esetleg bor, de csak ha jár mellé rágcsa.

Város:

szeretett cityim.

mondjuk fantáziám nem sok volt

Nyakasfalva, mert most sincs sok fantáziám (meg utazási tapasztalatom)

TV-műsor:

Született feleségek

miért volt ez nálam így beakadva?

Számtalan. Minden idők kedvencei mondjuk a Game of Thrones, Black Mirror, Fleabag, Unbelievable, Mindhunter (1. évad), Skam, Queer as Folk, The Killing, Braking Bad, meg biztos még egy csomó, ami nem jut épp eszembe

Friss és jó: Crowded room, Silo.


Film:

Igazából szerelem, Forest Gump,

 

Erről egyszer írtam egy bejegyzést.

CD:

Van vagy 15. Nem sorolom fel.

Öreg vagyok.

Nincs. Ugyanitt: hová tűnt a Tudatlan Tündérek DVD-m? 

Együttes:

Queen, Scissor Sisters

most is szívesen vonyítom, hogy I don't feel like dancin' when the old Joanna plays...

Queen örökké. Jó, meg a klasszikusok: The Killers, Biffy Cllyro, Foo Fighters, Muse, Red Hot Chilli Peppers, Thousand Foot Krutch, Green Day, Guns and Roses, Aerosmith. 

Új szerelmek a Maneskin, a Cigarettes After Sex és a Nothing But Thieves. És még ezer és ezer előadó és együttes, akiktől csak egy-egy dalt imádok.   

Énekes:

Mika, Robbie Williams

 

Nagyon sok férfi énekes hangjáért tudok lelkesedni. Robbie jó példa, mostában sokat hallgatom: Hozier, Vitáris Iván, The Weeknd

Énekesnő:

Chistina Aguilera

Nagy kedvencem volt, nagyon tehetséges nő

Nincs. Anno Didot is nagyon szerettem, illetve több éeneksnő hangját elismerem, sízvesen hallgatom, de valamiért a férfihangot preferálom, még akkor is, ha elsőre nőinek hiszem. 

Dal:

mikor mi.

 

A napokban erre voltam rákattanva:

Impossible

Zenés video:

 

fura, hogy erre anno nem válaszoltam, mert rengeteg kedvenc klipem volt

ultimate válaszom: The Killers When You Were Young

Szín:

Mély-lila. Régen gyűlöltem a lilát.

 

zöld, barna

Színész:

Johnny Depp, Jude Low, és persze Hugh Grant J

WTF?

Jake Gyllenhaal,  Leonardo DiCaprio, Timothée Chalamet, Andrew Scott, Lee Pace

Színésznő:

Mondjuk Meryl Streep. Csak hasra ütöttem, de ő tényleg nagyon tehetséges

 

Emma Stone, Kate Winslet

Hétvégi program:

találkozni barátnőkkel/barátokkal, családozás

 

játszótér, állatkert, családi találkozók

A hét legjobb napja:

Péntek az én napom!

 

Péntek az én napom! Ilyenkor van egy kötetlen én-időm (olyan 2-3 óra)

Könyv:

majd írok listát

Narrátor: nem írt listát

Tudom, uncsi, de Krusovszky Akik már nem leszünk sosem; Sarah Winman Bádogember

Ünnep:

tanévzáró.

ezen felnyerítettem

Lujza szülinapja, karácsony, aug 20

Szám:

7

7 (?)

7 (!)

Fagylalt:

csoki

 

vanília, csokis keksz, pisztácia

Csoki:

csoki….ja…ööö…Boci…Milka…3bit…Bounty…Mars delight…és  a Melba kocka! :D

Mi az a Mars delight? (utánanéztem: az tényleg nagyon jó volt)

Piros mogyorós, Szilvás betyár (Stühmer), 3bit, Bounty, Ferrero Rocher

Sport:

futás (volt), úszni szeretek

mekkora kamugép voltam!

Nem sportolok, mert szeretnék idő előtt kinyiffanni. (Nem.) Amúgy futni tényleg szeretek.

Honlap:

nincs, blogokat szoktam olvasni

 

Jah, hát ugye blogok.

Rokon:

a majmok. (banyek…nektek van kedvenc rokonotok???)

 Most már van.

Lujza

2024. július 15., hétfő

Óvodás koromban kezdtem hegedülni,

hetedikes koromban hagytam abba, mert a középiskolai felkészítők (és a zenetagozat) mellett nem fért volna bele. 

Kicsiként szerettem hegedülni, bár az akkoriban inkább csak nyikorgás lehetett; később nyűggé vált, amitől szorongtam, de nem adtam fel; s végére megint megszerettem. Sőt, még zenekarba is jártam, ahol szólamvezetővé "küzdöttem fel magam" az évek alatt. Hetedikesként már tényleg ráéreztem arra, hogyan lehet örömmel hegedülni, kezdtem kapiskálni a megfelelő vonóvezetés erejét, és a helyes kéztartás fontosságát, még a tanárnő lányával is betanultunk egy duettet, amit imádtam otthon szólóban is gyakorolni, mert már egy összetett darab volt. 

forrás

A hegedűimet is szerettem, amik az utolsót kivéve mind kincstári példányok voltak, mármint a zeneiskolától kölcsönzöttek. Jól is volt így, hiszen minden évben új kellett, ahogy nőttem-nyúlt a karom, nem mintha lett volna pénzünk saját hangszert venni. Az utolsó hangszerem különleges is volt: egy több, mint száz éves darab, elöl volt rajta egy hosszú repedés, de ez a hangzásán mit sem rontott.  Mindegy is, szerettem őket, s szerettem őket ápolni is, sajátos kis szertartás volt. 

A vonót gyantával kell bekenni, hogy szépen csússzon, de kellően tapadjon is a húrokon. A gyantától aztán poros lesz a hegedű teste, azt törölgetni kell óvatosan. És a tanárom adott arra is egy tippet, hogy hogyan tarthatom szép csillogóan a hegedűm testét: ha dióbéllel kenem. A letisztított dióbelet gyengéden kellett a fához nyomni, hogy az olaj elkenődjön. 

Imádtam azt az illatot: a fa, a gyanta és a dió keveredő illatát. 


Kedves emlék, de van egy dolog, amiért még édesebb számomra ez a furcsa "parfüm" puszta nosztalgiánál: mert Lujza hajának is pont ilyen illata van: fa, gyanta és dió. 

2024. július 14., vasárnap

Elolvastam Khaled Hosseini Papírsárkányok című könyvét,

aminek az az alcíme, hogy Hazatérés Afganisztánba, ami szépen össze is foglalja a regény törzsét, de a moly.hu adatlapon ott a fülszöveg kicsit több részlettel. 


Tetszett. Kritikák szerint nagyon amerikai, ezzel egyetértek, de az van, hogy szerintem ez inkább előnyére vált. Ugyanakkor meg nagyon afgán, és ugyan csak egy kulcslyuknyi betekintést kaptunk a sorokon keresztül arról, hogy egy kiskamasz gyerek (majd egy, már amerikai állampolgárként visszatérő felnőtt férfi) hogyan élte meg Afganisztán viharos történelmi változásait, őszintén szólva az én lelkivilágomnak ennyi bőven elég is volt belőle. Amúgy is ez a könyv inkább globálisan értelmezhető fejlődésregény, coming of age story, vezekléstörténet, s nem történeti földrajzi alapú társadalomleírás. 

A karakterek hibáikkal együtt szerethetők, bár a főszereplőt kivéve elég árnyalatlanok. Vagyis csak egy-egy árnyalatuk van: szélsőségesen hűséges, szélsőségesen becsületes, szélsőségesen gazember. A vége is picikét összecsapott lett, bár az is igaz, hogy az már egy nagyon más történet kezdete lenne, s értem, hogy le kellett valahogyan zárni (és alapvetően jó is lett a lezárás).

Hosseini írásmódja jó, abszolút olvasmányos, kifejező, jó tempójú. Biztosan fogok még tőle olvasni. 


  

2024. július 13., szombat

Elolvastam Vavyan Fable A Halkirálynő és a kommandó című könyvét,

íme a Moly.hu adatlap.


Műfajában kifejezetten jó. Pont egy molyos értékelésben olvastam, hogy ponyván belül is vannak remekművek (khmrejtőkhm), s, igen, Fable is jól ír. Minden benne volt, ami egy pörgős-nyomozós krimit jó krimivé tesz, de a szöveg igényes, választékos, humoros. Talán a kötet végére fáradt el az író (meg pláne a szerkesztő), mert volt pár nagyon karakteres kifejezés, ami pár oldalon belül többször felbukkant, nekem már bántotta a szememet az ismétlődés (pl. a killer), de ez legyen a legnagyobb bajom. 

De ha már karakterek. Most elbújok fedezék mögé, és csak onnan mondom: nekem Denisa, a főszerelő nyomozónő nem volt szimpatikus, sőt (és most gyorsan lebukok a bunkerem takarásába), kifejezetten idegesített. Mondjuk az is, ahogyan a kollégái, a főnöke (aki gyermekeként szerette állítólag), meg a kollégája-szerelme bánt vele (lásd: állandóan csalinak használták). 

Amúgy a regény úgy indul, hogy Denisa bemegy a munkahelyére, és szépen sorban rajta keresztül megismerjük az összes rendőrtisztet. Na, én itt eskü nem tudtam, hogy ezek amúgy emberek, vagy valami furry dologra is készüljek-e fel. (Olvastam már olyat is Jandácsik Páltól)

Na, és ami nagyon zavart: értem, hogy a krimi legyen pörgős, meg akciódús, de nekem ez túl gyors volt. Úgy vágtattunk időben és térben, hogy közben lobogott a hajam, és kapkodtam a fejem, hogy most akkor mennyi idő telt el, meg akkor most mi az ég van? Ennek egy része amúgy szerintem szerkesztési hiba, jó lett volna, ha bekezdések mellett üres sorok jelzik, ha több idő telik el (igen, a szövegből is kiderül, de száomra valahogyan követhetőbb úgy), viszont tény, hogy így is rettenetesen hosszú a történet. Számtalan karakter, csavar, több megoldandó rejtély és elkapandó bűnöző, és persze AZ ÜGY, a várost megmételyező korrupt főgonosz becserkészése is soron következik, így nem lehetett már tovább "vastagítani" az így is vaskos könyvet holmi üres sorokkal. 

Összességében tetszett, szívesen és érdeklődéssel vettem mindig a kezembe, nem bántam meg, hogy elolvastam, sőt, a szerző más könyvével is fogok még próbát tenni (vagy a sorozatot folytatni, vagy másik univerzumba csöppenni). 

2024. július 11., csütörtök

Kitört a bölcsis nyári szünet,

így itthon vagyok Lujzával. Vagyis, ha nem muszáj, nem vagyok vele itthon, hanem bóklászunk. A bóklászást nem segíti a rohadt meleg, de én meg megpukkadok a lakásban, klíma ide, klíma oda. 

Hétfőn anyuméknál voltunk és a hozzájuk közeli új játszin, kedden itthon és anyumék jöttek el, szerdán zenebölcsibe mentünk (ahová régen is jártunk), ma meg az Elefántcsonttoronyba, mert múltkorában felfedeztem, hogy egész pofás gyerekkönyv részlege van, plusz babzsákok (és légkondi). Lujza minden programot imád, mindenért lelkesedik, zenebölcsibe szerintem minden nap menne, ha tehetné. Olyan jó volt látni az arcán az őszinte érdeklődést, mikor "zene néni" hangszeren játszott, meg a felismerést, mikor ismerős dalt hallott. Énekelt, táncolt, tapsolt, ugrált, mindezt önfeledten. Ami nem jellemző rá annyira, szóval nagyon örültem, hogy el tudta engedni magát.  

Lujza imád buszozni és villamosozni, és iszonyat távokat le tud sétálni (persze a végén már mondja, hogy elfájadtam, de kitartóan jön a kis lábain), rettentő büszke vagyok rá, mert szépen viselkedik a tömegközlekedési eszközökön és a megállókban, meg úgy általában mindenhol. Öröm vele bárhova menni, annyira cuki és szófogadó, és ha szeretne valamit, lehet vele egyezkedni, viszont ha menni kell, megérti, és jön. 

Ráadásul felfedeztük, hogy a Toronyban nemzetközi sportesemény zajlik, úgyhogy lehetséges, hogy holnap is ott kötünk ki, visszük a foci EB-re beszerzett magyar zászlót (legyen jól kihasználva, ha már megvettük), és szurkolunk a lányoknak-fiúknak. Csak ez a rohadt hőség ne lenne. Délután meg megtekintjük Nővér V. ker'-ben található lakját, jó lesz majd nosztalgiázni, mert anno mi is abban az utcában éltünk tíz évig (Lujza csak kb. 10 hónapig).

Telepi hírek: Pierre és BenEflekt fogott nekünk két gyíkot, egy nőstényt és egy hímet (mint kiderült, nem szándékosan, de úgy tűnik ennyire internalizálták a heteronormativitást - viccelek). Nem csak megfogták és bedobozolták őket, hanem át is hozták, hogy legyen nálunk is gyíkság. Az ő kertjük mondjuk bujább, hüllő-kompatibilisebb, de reméljük, jól fogják magukat érezni nálunk is. Ha még nálunk vannak. Ha még nem kapta el őket a szomszéd Cicó (mint tegnap az egyik szépséges énekesmadarat). 

További hír, hogy sajnálattal le kellett mondanunk az utca legszebb kerítése címről, mert rozoga és dűledező szívvel ugyan, de lebontattuk, s most egy új, ámde kommersz kerítés lesz a helyén. A térkő már kész (az autóbeálló miatt muszáj volt, mert sárban tocsogtunk mindig), a kerítés alapja áll, a lécek még ezut érkeznek. Izgultunk Zebuval, hogy vajon jó térkő-színt választottunk-e, s tegnap megállapítottuk, hogy nem jó. Hanem tökéletes. A házhoz is passzol, nem hivalkodó, de nem is az uncsi szürke. Visszafogottan menő, mint mi Zebulonnal. (:D)   

2024. július 8., hétfő

Kérdezz-felelek 2007-ből 2. rész


Kérdés

Eredeti válasz 2007-ből

Megjegyzés

Mostani válaszom 2024-ben

AZ UTOLSÓ film, amit moziban láttál

Foggggalmam sincs. Talán a Harry Potter 5.

Ez legalább nem ciki.

Huhhh… Komolyan nem emlékszem.

AZ UTOLSÓ film, amit otthon láttál:

Ha sorozatokat nem számítok, akkor a Túl a barátságon.

Nyilván azt.

Ha sorozatokat nem számítok, akkor a Rocket mant (No comment)

AZ UTOLSÓ ember, akit felhívtál:

Blondie

Nyilván őt. Hogy szerettem, rohadna meg.

Zebulon

AZ UTOLSÓ ember, aki felhívott:

egy volt félig-csoporttársam, h itt van a ház előtt a tavaly kölcsönkért jegyzetemmel.

Jegyzetkunyerálók!

Zebulon

AZ UTOLSÓ TV-műsor, amit láttál:

Született feleségek

Pffff…

„Az utolsó szavai” című sorozat 2. része. Nem olyan jó.

AZ UTOLSÓ kaja, amit étteremben ettél:

ööö…valami őzhús… annyira emlékszem, h Bambinak becézgettem…meg h finom volt…

Emlékeim szerint nem is volt finom. Mégis ízlett?

Étterem? Az mi? Menza számít? Akkor saksukát.


Kérdés - JÖVŐ

Eredeti válasz 2007-ből

Megjegyzés

Mostani válaszom 2024-ben

Állás:

független kutató – író -milliomos. Jah, hogy reális legyek?

Végülis nagyjából teljesült. Na jó, milliomos nem vagyok. Meg független se. Meg író se.

Most jó helyen vagyok. A jövőben persze szívesen lennék milliomos írónő, aki hobbiból néha kutat.

Kocsi:

Honda Civic. Vagy Renault 4. (jóóó, nekem tetszik)

Továbbra is szerelem-kocsik, a Civicből szigorúan a 8. generáció

Kiánk van, szeretem, de mostanában a Toyota kocsik tetszenek.

Házasság:

igen

:)

Pipa, újabbat nem tervezek

Gyerekek:

igen

:)

Tervezett háromból egy realizálódott. Több valószínűleg nem lesz.

Fiad neve:

Fiad??? FiaID! Amik tetszenek: Gábor, Ákos, Kornél

Jézusom, ez mind olyan fiúk nevei, akikbe szerelmes voltam középiskolában.

Dénes lett volna, a listámon szerepelt még a Dávid is. Meg a Máté. (intenzív szemforgatás)

Lányod neve:

Hedvig, de a Hédi becézés miatt, Anna

:)

Lujza se nem Hédi, se nem Anna.

Hol fogsz lakni?

Oda megyünk lakni, ahol…

 

Sosem gondoltam volna, hogy itt fogok lakni, ahol (tejet kapni)

Mit fogsz csinálni 20 év múlva?

Írok. Gyereket nevelek. Férjet nevelek.

Még nem teljesen telt le a 20 év, de amúgy jól tippeltem.

Következő 20 év múlva Lujza diplomaosztójára szeretnék készülni, amin részt vesz a fess vőlegénye is. (Vagy menyasszonya, leszarom, csak legyen vele boldog)